Põhjarannik Põhjarannik  
23. märts 2011
RUS
 
Login
Kasutajanimi

Salasõna

Pole veel kontot? Saate selle registreerida SIIN.
 
Ajaleht
· Ajalugu
· Arvamus
· Elu
· Haridus
· Juhtkiri
· Kiri
· Kohus
· Kultuur
· Loodus
· Majandus
· Persoon
· Poliitika
· Politsei
· Reportaa¸
· Sotsiaal
· Sport
· Tervis
· Varia
 
Lingikogu
Otsi Infowebist:

 
 Leida kloun endas
PersoonKuigi Haide Männamäe oli siis alles väike tüdruk, kui raadiost aina käiati Heli Läätse laulu "Meis kõigis on kübeke klouni", nõustub ta seal laulus öelduga. Isegi enam: ta on ise kloun. Paberitega!

"Mina sain selle klounipisiku Taanimaa koolist nimega The Commedia School," tutvustab Haide ennast kui klouni, "see oli üks erialadest, mida seal kahe aasta jooksul õppisime."

Väikese merineitsi juures

Taanimaa pealinna Kopenhaagenisse kooli sattus Ida-Viru juurtega Haide koos oma abikaasaga enda sõnul seetõttu, et neil "sai oma eelmisest projektist nimega Garaa¸iteater kõrini". Et ei saa olla ühtede ja samade inimestega päevast päeva peadpidi koos ning sabad sõlmes. Veel tunnistab naine, et see projekt ei tasunud ennast eriti ära ka finantsilises mõttes. Varem oli pedagoogikaülikooli näitejuhtimise eriala lõpetanud naisterahvas näidelnud Viljandi Ugalas.

The Commedia Schoolist sai esmalt aimu Haide abikaasa Toomas Tross, kes oli näinud üht selle kooli õpilaste etendust, mis talle muljet avaldas. Nii võetigi ühendust väljamaa kooliga ja leiti isegi õpingute rahastaja.

"Kopenhaagen on võrratu! Ja tead, kui hea on, kui sa tead mõne linna kohta kõike! Näiteks praegugi võin inimesi telefoni teel juhatada, mis number bussiga nad saavad Kopenhaagenis kuhugi sõita ja kus peavad ümber istuma," löövad Haidel silmad särama, "ja nii kui olin Kopenhaagenist lahkunud, tahtsin kohe sinna tagasi..."

Haide teab küll legendi, mille järgi taanlased said oma lipu Tallinna all taevast, aga ta ei leia, et taanlased seepärast veel väga meie nägu oleksid: "Pigem olen Põhjamaades leidnud suuremat sugulust islandlastega. Islandit ja islandlasi tean jällegi tänu Taani koolile, sest meie kursusel õppis ka kaks islandi poissi. Ma ei tea, kuidas, aga esimesest kohtumisest sobisid Estland ja Island suurepäraselt kokku! Sellest inspireerituna oli meil korraks isegi teatritrupp nimega Estland-Iceland Commedy Show, millega esinesime kohalikes kohvikutes, tegime väikest stand-up´i ja rääkisime lugusid." Haide osales 2000. aastal korra ka Islandil toimunud teatrifestivalil.

Miks klounid nutavad?

Küsimusele, miks tundub, et klounid on ise sageli kurvad, vastab Haide looga selle ameti ajaloost. "Vähemalt vanasti oli nii, et kloun pääses vaid siis lavale, kui kellelgi päris artistidest midagi nihu läks – kloun oli augutäitja. Aga kloun tahtis kangesti lavale minna! Eks ta natuke kartis ka, aga ta armastas publikut väga ja tahtis publikule meeldida. Võib-olla sellest tuleneb levinud arvamus, et klounid on veidike kurvad. Et ta nii harva sai võimaluse oma armastatud publiku ette ilmuda. Aga tegelikult on neid – see tähendab meid – igasuguseid: on agressiivseid ja on kurvameelseid kloune..."

Haide seletab, et näiteks Venemaal on suhteliselt vana ja tugev tsirkusetraditsioon, mida meie maal ei ole. "Vene kloune teab terve maailm – Popovi näiteks. Eestlastel on märgatavalt paremini esindatud tsirkuse füüsiline pool, akrobaatika ja muud säärased asjad," räägib Haide, "kloune on küll ka olnud – näiteks Krolli-nimeline oli hästi tuntud, temast on raamatki kirjutatud –, aga neist teatakse vähem."

Kilpkonn Kipsi ja Kala

Mõni aasta tagasi lõbustas Haide teleri vahendusel lapsi saates "Kilpkonn Kipsi lastekas", kus Kipsi osas oli Haide mees Toomas Tross ja Haide ise mängis kahejalgset kala.

"Teles oleme eri programmides üldse palju mitmesuguseid lastesaateid teinud," räägib naine, kes praegu ise on oma teise lapse ootel. ""Vahva ja vallatu" näiteks oli suhteliselt kommertslik saade, kus kõik kolm tegelast kandsid F-tähega nime – Friina, Frella ja Fred –, sest tegelikult oli saate mõte teha reklaami Fazeri maiustustele."

"Vahva ja vallatu" kohta saab naine uhkusega öelda, et lisaks näitlemisele oldi ka lavastaja ja stsenaristi rollis.

Kommertsiaalse küljega seoses tuleb paratamatult küsida, kas näitlemine ikka toidab inimese praeguses Eestis ära. Vastus sellele küsimusele kõlab Haide suust positiivne: "Eriti kui oled vabakutseline nagu meie. Siis sõltub sissetulek enda nutikusest."

Praegu sõidavad klounid Piip ja Tuut – need on klounipere artistinimed – mööda Eestimaad ringi ja propageerivad projekti "Ökokratt" kaudu ökoloogilist mõtlemist. Tuuti ja Piipi reklaamiva flaieri tagaküljel on hoiatav tekst: "Ära viska prahti metsa, muidu karu annab peksa!"

TEET KORSTEN
Laupäev, 14.05.2005

 
Artikli hinnang
Keskmised punktid: 4
Häält: 1


Hinda artiklit:

Suurepärane
Väga hea
Hea
Tavaline
Halb

 
Valikud

 Prindi Prindi

 Saada sõbrale Saada sõbrale

 
"Login" | Logi sisse / Loo konto | 0 kommentaari
Kommentaarid kuuluvad postitajale. Meie ei vastuta nende sisu eest.

Kommentaare ei ole lubatud teha anonüümsel kasutajal, palun registreeri

Copyright © 2008 AS PR Põhjarannik. Põhjarannik on Eesti Ajalehtede Liidu liige.
Igasugune piltide ja artiklite kasutamine ja avaldamine on Põhjaranniku kirjaliku loata rangelt keelatud!
Lehte jooksutab PHP-Nuke mootor. PHP-Nuke on vabavara GNU/GPL litsentsi alusel.
Leht on kõige paremini vaadatav sirvijaga Mozilla Firefox.