Põhjarannik Põhjarannik  
23. märts 2011
RUS
 
Login
Kasutajanimi

Salasõna

Pole veel kontot? Saate selle registreerida SIIN.
 
Ajaleht
· Ajalugu
· Arvamus
· Elu
· Haridus
· Juhtkiri
· Kiri
· Kohus
· Kultuur
· Loodus
· Majandus
· Persoon
· Poliitika
· Politsei
· Reportaa¸
· Sotsiaal
· Sport
· Tervis
· Varia
 
Lingikogu
Otsi Infowebist:

 
 ''7 linna muusika'' algas sel korral ladina keeles kerge jaapani aktsendiga
KultuurLaupäeval avati Tokyo filharmoonia koori esinemisega Jõhvi kontserdimaja kammersaalis seitsmes "7 linna muusika" festival. Kontserdil kõlas Eesti esiettekandes ka Peeter Vähi kantaat "Krüsanteemiaia laul".

Tõusva päikese maa ainsa professionaalse koori kontsert Jõhvi kontserdimaja pilgeni täis kammersaalis algas Murray Schaferi ladinakeelse teosega, mis ongi koori juhi Matsubara Chifuru tellituna kirjutatud spetsiaalselt Tokyo filharmoonia koorile. Teos põhineb Vana-Rooma poeedi ja filosoofi Lucretiuse (99-55 eKr) teose "De Rarum Natura" ühel osal, mis käsitleb sõnu kui aatomite jada, mis väljub artikuleerimisel suu kaudu. Väljendamaks Lucretiuse mõtet, on autor jaganud koori kolmeks osaks, millest peamine püsis kammersaali eesosas, teine osa laulis saali avatud ukse taga ja kolmas tekitas saatürite maskide taha varjununa kajaefekti.

Kontserdi esimeses osas kõlas veel Jaapani hinnatud helilooja Mamya Michio koorikompositsioon.

Kontserdi teise osa peamiseks tõmbenumbriks oli jaapani rahvalikele lauludele lisaks Eesti heliloojalt Peeter Vähilt tellitud kantaat "Krüsanteemiaia laul", mis põhineb Jaapani kuulsaima haikumeistri Basho tekstidel. "Krüsanteemiaia laulu" tellis heliloojalt filharmoonia koori dirigent Chifuru ise. Kantaat on kohati 8- ja 16häälne ning esitab seetõttu koorile eriti kõrgeid nõudmisi. Kindlasti on märkimisväärne, et kantaadi Eesti esmaettekandel Jõhvi kontserdimaja kammersaalis viibis ka autor Peeter Vähi ise.

1956. aastal loodud koori praegune peadirigent Matsubara Chifuru ütles Põhjarannikule, et ta on varasemalt korduvalt viibinud Eestis. "Olen kaua aega töötanud Soomes ning seetõttu on mul väga hea kontakt ka Eesti koorilauljate ja koorijuhtidega nagu Tõnu Kaljuste, Tiia-Ester Loitme, Aarne Saluveeri ja Ants Sootsiga. Olen mitmeid eesti koorilaule seadnud nii Soomes kui Jaapanis. Mulle avaldavad muljet Eesti koorilaulukultuur ja koorid. Loodan ise tulevikus juhatada Eesti koore nagu Ellerhein ja RAM. Leian, et meie maade vahele on juba tekkinud side koorilaulu kaudu."

"Kaks-kolm aastat tagasi tellisin Peeter Vähilt kantaadi, sest tundsin teda kui inimest, kes huvitub Ida traditsioonist. On väga hea kogemus nii Eesti heliloojale kui Jaapani koorile, kui sel moel kohtuvad Jaapani luule ja huvitav Eesti helilooja, ning ühtlasi kohtuvad eri maailmapildid," põhjendab Chifuru Vähi poole pöördumist.

Tokyo filharmoonia koor annab aastas ligi 200 avalikku kontserti ning osaleb 50 tele- ja raadiosalvestusel. "Me reisime tõesti palju ja seda eriti Jaapanis. Ise olen dirigeerinud Lätis, Leedus, Poolas, Norras, Soomes, Kanadas ja mitmes Aasia riigis," ütles Chifuru.

Selleaastane "7 linna muusika" festival saab piduliku lõpetuse 21. juulil Kalvi mõisas, kus toimuvad koguni kaks kontserti, millel astuvad üles nii Liisi Koiksoni kui Raivo Tafenau ansamblid ja kus on kaastegev ka Riho Sibul.

TEET KORSTEN
Teisipäev, 18.7.2006

 
Artikli hinnang
Keskmised punktid: 0
Häält: 0

Hinda artiklit:

Suurepärane
Väga hea
Hea
Tavaline
Halb

 
Valikud

 Prindi Prindi

 Saada sõbrale Saada sõbrale

 
"Login" | Logi sisse / Loo konto | 0 kommentaari
Kommentaarid kuuluvad postitajale. Meie ei vastuta nende sisu eest.

Kommentaare ei ole lubatud teha anonüümsel kasutajal, palun registreeri

Copyright © 2008 AS PR Põhjarannik. Põhjarannik on Eesti Ajalehtede Liidu liige.
Igasugune piltide ja artiklite kasutamine ja avaldamine on Põhjaranniku kirjaliku loata rangelt keelatud!
Lehte jooksutab PHP-Nuke mootor. PHP-Nuke on vabavara GNU/GPL litsentsi alusel.
Leht on kõige paremini vaadatav sirvijaga Mozilla Firefox.